Lékaři pod tlakem nemocnic. Už nám došla trpělivost

Lékaři pod tlakem nemocnic. Už nám došla trpělivost

8. 9. 2024

Průměrný počet přesčasů uváděný lékaři v průzkumu Sekce mladých lékařů v roce 2023 dosahoval 77 hodin měsíčně při až 26hodinových směnách, nejvyšší pak 106 hodin. Neuvěřitelných 62 % lékařů a lékařek uvedlo, že cítili/cítí nátlak ze strany vedení, aby odpracovali přesčasy. Na tom je totiž celý náš zdravotnický systém postavený. Celkem 97 % nemocnic porušuje mezi lékaři zákoník práce a těm došla trpělivost.

S kolabujícími přepracovanými lékaři a zdravotníky hrozí i postupný kolaps zdravotní péče v zemi. Lékaři a zdravotníci jsou také jen lidé, vedle práce mají rodiny a rádi by trávili čas se svými blízkými a měli prostor také pro své záliby, aby byli opět odpočatí pro výkon služby.

„Na první pohled to vypadá, že české zdravotnictví funguje, ale podle nás se české zdravotnictví propadá. Prodlužují se termíny na vyšetření a operace. Je složité najít specialistu. Abychom uchovali kvalitu, potřebujeme zdravotníky a další zaměstnance, kteří zajišťují chod zařízení. Nyní se to nemocnice ale stále ještě snaží lepit přesčasy lékařů i dalších zdravotníků, sester a nelékařů. Ti jsou pak unavení a vyhořelí a postupně z nemocnic odchází,“ popisuje situaci předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková.

V konečném důsledku to je nebezpečné nejen pro samotný personál. „Mladý lékař se dostane do prostředí, kde je normální pracovat 60 a více hodin týdně. Situace pak ale může být nebezpečná i pro pacienty, protože lékaři jsou nevyspalí a přepracovaní. Asi nikdo z nás by nesedl do letadla, kdyby věděl, že pilot je již 25 hodin na nohou. Ale to, že vám takto někdo odečítá vyšetření z magnetické rezonance nebo operuje srdeční chlopeň, se děje běžně,“ varoval viceprezident České lékařské komory Jan Přáda.

I proto lékaři i zdravotníci požadují bezpodmínečné dodržování zákoníku práce v otázce délky směn a objemu přesčasových hodin.

Ani po malé změně neusnout na vavřínech

Situace se mírně zlepšila po loňské protestní akci Nebuď mýval, kterou odstartovala Sekce mladých lékařů ČLK a nakonec se do protestu zapojili vedle lékařů i sestry a další zdravotníci. Podle ohlasů se ve zhruba čtvrtině českých nemocnic situace zlepšila. Některé zůstaly mezi, ale minimálně čtvrtina nemocnic stále porušuje zákoník práce.

Od 1. srpna 2024 mohou zdravotníci sloužit čtyřiadvacetihodinové služby. Doposud mohla směna trvat podle právní úpravy přijaté loni nejvýše 12 hodin. Na ni navazuje případně přesčasová práce. S prodlouženou směnou souvisí příplatek za zvýšenou zátěž. To ale nemění nic na tom, že zůstává prostředí, které je na přesčasech založené.

Lékaři stále trvají na tom, aby zůstalo zachovaných 416 hodin možných dobrovolných přesčasů za rok. I zde ale nadále trvají tlaky na prolomení tohoto limitu.

„Chceme příliš, když si přejeme fungovat v normálním pracovním režimu, jako fungují všichni ostatní? Když jsme teď naštvaní, smutní nebo pociťujeme takovéto emoce, je to důsledek stavu, který funguje desítky let. Byla jediná událost, kdy to vypadalo, že si politici začínají problém uvědomovat – to když v roce 2011 lékaři spustili akci Děkujeme, odcházíme. Tehdy se sepsalo memorandum, jak se situace bude napravovat. Skončilo u slibů,“ řekl pro web Hrot24 viceprezident ČLK Jan Přáda.

Bohužel to vypadá, že u slibů zůstala i dohoda s ministerstvem zdravotnictví z prosince loňského roku. Počet možných dobrovolných přesčasů zatím zůstává, ale přístup nemocnic k zaměstnancům se mění minimálně. Což dokládají i jejich kroky po dohodě na začátku letošního roku.

„Některé nemocnice zřizované ministerstvem zdravotnictví zrušily zvláštní příplatky nebo mimořádné odměny, které vyplácely v roce 2023 ve výši čtyř procent z tarifů, a místo nich zavedou zvláštní příplatek pro rok 2024. Tento způsob je pro nás absolutně nepřijatelný. V reálu by to znamenalo, že se platy meziročně zvýší o jediné procento. Na situaci jsme upozornili ministra a požadujeme nápravu,“ uvedla Novinkám předsedkyně zdravotnických a sociálních odborů Dagmar Žitníková.

Přitom v některých nemocnicích se podařilo nastavit kvalitní pracovní podmínky pro lékaře a zdravotníky. Lékaři a zdravotníci tak nyní žádají o podporu, aby lidé pomohli přesvědčit i ostatní nemocnice, že bez změny systém zkrátka zkolabuje.